Co dělat v případě, že vás trápí nadměrné pocení?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pocení patří k přirozeným projevům těla každého z nás. Nejenže tělo při pocení vylučuje škodliviny z těla ven, ale také napomáhá ochlazování organismu. Problém však nastává ve chvíli, kdy se potíte více, než je vám příjemné. Jaké jsou příčiny nadměrného pocení a jak s ním můžete bojovat?

Přiměřené pocení je prospěšné pro zdraví každého z nás. Pomáhá s termoregulací – v horku dokáže ochlazovat naše těla. Navíc se spolu s potem z našich těl vylučují nejrůznější toxiny. Problém nastává ve chvíli, kdy vás trápí nadměrné pocení – a to zejména v oblasti podpaží, na dlaních či u chodidel. Takový problém je nejen zdravotní, ale také společenský.

Proč se potíte víc, než byste měli?

Nadměrné pocení znamená, že se potíte i ve chvílích, kdy byste správně neměli. Například ve chvíli, kdy sedíte u PC a v pokoji není horko. Mezi příčiny hyperhidrózy patří abnormální či přehnaná reakce nervového systému na normální emoční stres nebo teplotu. Zatímco pocení na hrudi, zádech a obličeji má co dočinění s teplotou, pocení chodidel a dlaní často souvisí s psychikou.

Pokud se vás nadměrné pocení týká, měli byste si zajít k lékaři a zjistit, zda se nejedná o projev nějaké nemoci. Mezi časté příčiny problémů s pocením patří například onemocnění štítné žlázy, v případě nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pocení nemusí být nebezpečné, ve společnosti je však nepříjemné.

Zdroj: Freepik.com

Kvalitní antiperspirant a hořčík

Jako nejrychlejší pomoc při nadměrném pocení se jeví antiperspiranty. Ty narozdíl od deodorantů nejen překrývají pach potu, ale také pocení samotné omezují. Na trhu se můžete setkat také s přípravky, které slibují účinek trvající až několik dní. Zkuste se také vyhnout přemíře alkoholu, kávy, tučným jídlům a výraznému koření.

Tip: Přečtěte si také, jak správně používat deodorant nebo antiperspirant.

S pocením vám může pomoci také zvýšení pitného režimu, ale i doplnění hořčíku. Jeho nedostatek se může projevit nadměrným pocením, při pocení se pak hořčík z těla dostává velmi rychle. Doplňovat jej můžete ve formě jídla (špenát, banán, mandle či čočka), ale i ve formě potravinových doplňků. Podpaží se snažte udržovat co nejvíce čisté, pravidelně jej holte. V chloupcích se usazují bakterie, které jsou příčinou nepříjemného odéru.

Jděte na to s bylinkami

V boji s nadměrným pocením vám mohou pomoci také bylinky. Ideální je odvar ze šalvěje. Ten však pijte maximálně 14 dní v kuse, při obtížích. Odvar není vhodný pro každodenní užívání, ale ani pro kojící ženy. Pokud vás trápí pocení nohou, je vynikající přeslička rolní. Nezaměňte ji však za přesličku bahenní, která je jedovatá. Z přesličky si vyrobte tinkturu a užívejte ji zevně – vmasírujte ji do umytých nohou.

Podpaží a pomoc v podobě botoxu

Pokud není příčinou vašeho nadměrného pocení nemoc a jiná doporučení na vás nezabírají, můžete vyzkoušet botox. V současnosti není ničím výjimečným, že si jej lidé nechávají proti pocení aplikovat do podpaží, chodidel nebo dlaní. A jak botox funguje? Látka se do vašeho podkoží aplikuje za pomoci jemných jehliček v rozestupu kolem jednoho centimetru. Botulotoxin zde zamezí přenosu nervových signálů do potních žláz, ty poté významně sníží svou aktivitu.

Bojujete s nadměrným pocením? Co se vám osvědčilo v boji s ním?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama