Jak se zbavit plísně na stěnách?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Vyměnili jste stará, netěsnící okna za nová? Radujete se, že jste snížili tepelné ztráty? Pak byste měli být na pozoru – snížení tepelných ztrát s sebou často přináší také nárůst vlhkosti, která je pak ideální podmínkou pro vznik plísně. Ta je nejen nevzhledná, ale navíc vyvolává alergie a způsobuje nejrůznější zdravotní problémy. Víte, jak vzniku plísní předcházet? A jak je případně zlikvidovat?

Jaká je příčina vzniku plísně?               

Příčinou vzniku plísně je zvýšená vlhkost – k jejímu vzniku stačí pouhých 10 procent koncentrace vody v prostoru. Stěny, na nichž se plíseň objevila, jsou nejen nehezké, ale navíc vám mohou způsobit nemalé zdravotní potíže, astma či alergie.

Kde se můžete s plísněmi setkat?

S plísněmi se můžete setkat především na vlhkých místech zdiva, dále pak v místech s podchlazenými dutinami nebo tepelnými mosty. Najdete je však také v porézním podkladu keramických kachliček v koupelnách, na toaletě ve spárách. Vyskytovat se však mohou také v obtížně větratelných prostorách, jako je spíž či garáž. Nosičem plísně může být i textilní podložka podlahové krytiny, sprchový závěs či dřevo. Plíseň je na pohled viditelná – podhoubí je však skryto v materiálu a nevidíte jej. Stěna, která je napadena plísní, má podhoubí ve zdivu, kterým prorůstá. Nestačí tedy zlikvidovat jen viditelnou plíseň, musíte to vzít do hloubky.

Zdroj: Picjumbo.com

Jak můžete předcházet vzniku plísní?

Dezinfekce je doposud jediným způsobem, jak se můžete plísní ve svém okolí zbavit – snížit jejich výskyt, ale zamezit jejich vzniku můžete jedině tak, že odstraníte primární zdroj případné kontaminace. A jak?

  • Pokud stavíte nový dům, použijte kvalitní izolaci a zachovejte technologickou kázeň. Nevzniknou tak tepelné mosty, kvůli nimž vlhnou obvodové stěny, nemluvě o hromadění vlhkosti pod podlahovými krytinami.
  • U stávající stavby proveďte izolaci štítových zdí – lidově řečeno je třeba dům „zateplit“.
  • Dodržujte základní hygienické zásady: větrejte, průběžně vynášejte odpadky, odstraňujte z domácnosti zaplísněné zbytky jídla, myjte a dezinfikujte lednici i mrazničku.

Jak na odstranění plísně?

  • Místa, která jsou napadena plísní, nejdříve dezinfikujte.
  • Na stěny použijte dezinfekční přípravek, podlahy a zařízení omyjte prostředkem s fungicidním účinkem.
  • Dezinfekci nechte působit alespoň 20 minut, poté můžete ošetřené místo omýt vodou, případně nechte zaschnout.
  • V případě silné plísně postup opakujte.
  • Následně by měla proběhnout mechanická očista – nikdy ne za sucha, jinak se plíseň rozpráší na další místa.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Tělové mléko Caralotion

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.