Jak se zbavit plísně na stěnách?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Vyměnili jste stará, netěsnící okna za nová? Radujete se, že jste snížili tepelné ztráty? Pak byste měli být na pozoru – snížení tepelných ztrát s sebou často přináší také nárůst vlhkosti, která je pak ideální podmínkou pro vznik plísně. Ta je nejen nevzhledná, ale navíc vyvolává alergie a způsobuje nejrůznější zdravotní problémy. Víte, jak vzniku plísní předcházet? A jak se zbavit plísně jednou provždy?

Jaká je příčina vzniku plísně?               

Příčinou vzniku plísně je zvýšená vlhkost – k jejímu vzniku stačí pouhých 10 procent koncentrace vody v prostoru. Stěny, na nichž se plíseň objevila, jsou nejen nehezké, ale navíc vám mohou způsobit nemalé zdravotní potíže, astma či alergie.

Kde se můžete s plísněmi setkat?

S plísněmi se můžete setkat především na vlhkých místech zdiva, dále pak v místech s podchlazenými dutinami nebo tepelnými mosty. Najdete je však také v porézním podkladu keramických kachliček v koupelnách, na toaletě ve spárách. Vyskytovat se však mohou také v obtížně větratelných prostorách, jako je spíž či garáž. Nosičem plísně může být i textilní podložka podlahové krytiny, sprchový závěs či dřevo. Plíseň je na pohled viditelná – podhoubí je však skryto v materiálu a nevidíte jej. Stěna, která je napadena plísní, má podhoubí ve zdivu, kterým prorůstá. Nestačí tedy zlikvidovat jen viditelnou plíseň, musíte to vzít do hloubky.

Tip: Přečtěte si také, jak na jarní úklid na chatě.

Zdroj: Picjumbo.com

Jak můžete předcházet vzniku plísní?

Dezinfekce je doposud jediným způsobem, jak se můžete plísní ve svém okolí zbavit – snížit jejich výskyt, ale zamezit jejich vzniku můžete jedině tak, že odstraníte primární zdroj případné kontaminace. A jak?

  • Pokud stavíte nový dům, použijte kvalitní izolaci a zachovejte technologickou kázeň. Nevzniknou tak tepelné mosty, kvůli nimž vlhnou obvodové stěny, nemluvě o hromadění vlhkosti pod podlahovými krytinami.
  • U stávající stavby proveďte izolaci štítových zdí – lidově řečeno je třeba dům „zateplit“.
  • Dodržujte základní hygienické zásady: větrejte, průběžně vynášejte odpadky, odstraňujte z domácnosti zaplísněné zbytky jídla, myjte a dezinfikujte lednici i mrazničku.

Jak se zbavit plísně?

  • Místa, která jsou napadena plísní, nejdříve dezinfikujte.
  • Na stěny použijte dezinfekční přípravek, podlahy a zařízení omyjte prostředkem s fungicidním účinkem.
  • Dezinfekci nechte působit alespoň 20 minut, poté můžete ošetřené místo omýt vodou, případně nechte zaschnout.
  • V případě silné plísně postup opakujte.
  • Následně by měla proběhnout mechanická očista – nikdy ne za sucha, jinak se plíseň rozpráší na další místa.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama