Nezáleží na tom, jaká je finanční situace vaší rodiny, rodinný rozpočet se vám bude hodit vždy. Díky němu zjistíte, jak efektivně spravovat vaše rodinné finance. Víte však, jak takový rodinný rozpočet sestavit? Postupujte podle našich pěti kroků a zjistěte, jak na to.
K vytvoření vašeho domácího rozpočtu toho moc potřebovat nebudete – hlavní bude trochu času, ale i přemýšlení. Připravte si tužku, papír a kalkulačku. Případně můžete použít tabulky na počítači nebo některý z dostupných počítačových programů.
Krok číslo 1: Sepište si čisté příjmy
Ze všeho nejdříve byste si měli sepsat seznam všech vašich měsíčních příjmů (výplat, dávek, mezd). Jestliže některé příjmy získáváte například jednou za tři měsíce, je třeba rozepsat je na příjmy za měsíc. Když si sepíšete a sečtete všechny příjmy, zjistíte, jak na tom váš rozpočet je a jak jste limitováni.
Krok číslo 2: Sepište si všechny výdaje
Dalším krokem je potřeba shrnout vše, na co jsou peníze každý měsíc použity. Nejprve si vytvořte soupis pevných výdajů, které se neustále opakují. Patří sem platby nájemného, splátky hypotéky, splátky úvěrů, platby za rozhlas a televizi, elektřinu, vodu, telefony, ale i výdaje za dopravu apod. Pokud něco platíte méně často, je třeba opět rozpočítat na měsíc.
Poté, co si sepíšete všechny placené účty, musíte zapsat do svého rozpočtu také další částky, jejichž platby odpovídají měsíčním výdajům. Zapište všechny kolísající výdaje, jako jsou nákupy potravin, léků, oblečení, ale také využívané služby. Sečtením položek zjistíte své celkové měsíční výdaje.
Pokud si nejste jisti svými výdaji, můžete je zjistit jednoduše. V průběhu jednoho až dvou měsíců si zapisujte, na co všechno jste museli vynaložit peníze. Zapisujte si všechny – i každodenní výdaje. Na konci měsíce je můžete roztřídit do kategorií, jako jsou potraviny, zábava. Aby byly výpočty co nejpřesnější, musí se jednat o průměrný měsíc. Velmi často jsou lidé překvapeni tím, jak velké sumy utratí – i když postupně, po menších částkách.
K výdajům si zapište také částky, které si pravidelně spoříte. Spoření pro případ nouze je důležité, a proto byste měli s odkládáním částky měsíčně počítat.

Krok číslo 3: Stačí vám vaše příjmy?
Nyní je na čase spočítat rozdíly mezi příjmy a náklady. Zjistíte, zda máte dostatek peněz pro budoucí potřeby, nebo zda jste spíše v dluzích. Peníze, které vám přijdou, se musejí rovnat penězům, které utratíte. Pokud jsou vaše příjmy vyšší než výdaje, je to dobře. Jestliže je tomu ale naopak, musíte některé své výdaje snížit. Případně je třeba zvýšit příjmy.
Krok číslo 4: Přizpůsobte své výdaje
Své výdaje si můžete přizpůsobit několika způsoby. Rozdělit si je můžete na nutné a zbytné výdaje – když vám budou chybět peníze do nutných výdajů, snížíte si množství financí na výdaje zbytné, kam patří například zábava. Pokud je schodek ve vašem rozpočtu velký, zvažte i zásadní věci, jako je změna velikosti bytu nebo výměna automobilu.
Krok číslo 5: Aktualizujte
Rozpočet, který jste si právě stanovili, vám nemusí za pár měsíců vyhovovat. I proto si jej jednou za čas aktualizujte – ideální doba je každého půl roku.
Tip: Přečtěte si také, jak začít pracovat na volné noze a zvýšte tak své příjmy i rodinný rozpočet.