Říkáte si, jaké by to bylo, kdybyste mohli být pány svého času? Kdybyste mohli pracovat na takzvané volné noze? V tom případě pro vás máme pár tipů, jak můžete začít. Jestliže však nevíte, co chcete dělat, měli byste se nejprve zaměřit na vyhledání svého vysněného oboru.
Víte, co chcete dělat?
Pokud už víte, čemu se chcete na volné noze věnovat, máte za sebou první rozhodnutí. Máte představu a znalost daného oboru a můžete začít s první prací. S prvními zakázkami je třeba začít co nejdříve, protože si potřebujete vytvořit jak praxi, tak i získat dobrou reputaci. A to nepůjde, pokud nezačnete s praxí ihned. A jak? Potencionální starty na pozici freelancera si ukážeme na ukázkových příkladech.
- Ilustrátorka: Prodáváte v obchodě, ale doma ráda kreslíte? Pak si udělejte kurz tvorby ilustrací v počítačovém programu a aktivně se přihlaste o své první zakázky.
- Student programování: Jste studentem, který se začal zajímat o programování webových stránek? Udělali jste web sobě či kamarádům, umíte nastavit WordPress či naprogramovat i něco jiného? Pak si zkuste první práci.

Skupiny na Facebooku
Používáte Facebook? Pokud ano, jistě tam občas přidáváte svoje fotky, píšete si s přáteli, případně komentujete jejich statusy. Zkuste se však na Facebook podívat i pracovně. Najděte si skupiny, které jsou zaměřené na různé obory. Pokud chcete pracovat jako copywriter, najděte si copywritingové skupiny. U marketingu se vám budou hodit zase jiné skupiny. Často v nich najdete různé pracovní inzeráty, občas také pro začátečníky.
Napište inzerát
Do skupin jste se nepřidali jen proto, abyste sledovali dění v nich. Nyní je čas, abyste do skupiny napsali inzerát. Klidně napište, jakou práci hledáte, že začínáte. Klidně se v těchto skupinách zeptejte na to, jak začít. Je dost možné, že vám někdo nabídne práci zdarma nebo za malou odměnu a zpětnou vazbu. Zezačátku jděte i do této spolupráce. Čím více zkušeností získáte, tím vyšší cenu si můžete později nastavit. Je možné, že se objeví i negativní komentáře, ne každý má pochopení. Z toho si ale nic nedělejte. Na případné zprávy reagujte rychle, buďte ochotní.
Na závěr bychom vám doporučili, abyste neztráceli naději a odvahu. Je normální, že si zprvu nebudete věřit, časem ale získáte praxi a s ní i související sebevědomí.