Ačkoliv v minulosti životní prostředí příliš lidí neřešilo, současnost je jiná. Je stále více těch, kteří se zajímají o to, jak mohou svému prostředí pomoci, jak se chovat ekologičtěji. I proto jsme pro vás sepsali 11 jednoduchých tipů, které vám s ekologičtějším životem pomohou. Jde o drobnosti, ale u těch to začíná.
Ekologie se v Česku začínala řešit kolem roku 1990, kdy se zde poprvé slavil Den Země, den, který má každým rokem připomenout to, jak moc je důležité chránit životní prostředí. První oslava tohoto mezinárodního svátku ve světě se konala již v sedmdesátých letech. Posledních pár let je pojem ekologie a udržitelný životní styl jednou z nejvíce diskutovaných otázek současnosti.
Za jeden rok se ve světě vyprodukuje několik milionů tun plastů
Odpadu je na Zemi opravdu mnoho. V současnosti se objem rapidně navýšil nejen díky aktuální situaci, kdy je většina lidí spoustu času doma, ale také kvůli používání jednorázových roušek, respirátorů a rukavic. Když přidáme jednorázové obaly, v nichž si lidé vozí jídlo, je problém na světě. Za jeden rok se ve světě vyprodukuje několik milionů tun plastů, které se dostávají do světových ekosystémů, to má velmi negativní vliv na zdraví lidí, živočichů, ale i přírody.
O minimalizaci odpadů se snaží také světové mocnosti a vlády jednotlivých států – snaží se regulovat plastové výrobky, omezují se jednorázové příbory, plastové tašky. Konečnou odpovědnost však mají lidé jednotlivě. Stačí dělat jen pár změn, a když je udělá každý, budou mít velký vliv. Co můžete pro své životní prostředí udělat i vy?

Co můžete udělat pro životní prostředí?
- Na nákupy si noste svoje vlastní plátěné tašky či pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo. Tyto tašky mohou být vyrobeny ze starých látek, ale třeba i záclon.
- Snažte se šetřit vodu – sprchujte se kratší dobu, při čištění zubů nenechávejte puštěný kohoutek a nedopitou čistou vodou zalijte květiny, než abyste ji vylili do dřezu. Snažte se neplýtvat ani jídlem.
- Začněte třídit odpad. Není problém mít v kuchyni jeden odpadkový koš navíc, kam vytřídíte plasty, kterých má spousta domácností mnoho. Třídit můžete také papír, sklo, zkrátka cokoliv.
- Snažte se nahradit agresivní chemické prostředky nějakými šetrnějšími.
- Tekuté šampony a gely v plastových lahvích můžete nahradit za jejich tuhou formu. Ze současné nabídky si jistě vyberete.
- Jednorázové žiletky můžete nahradit elektrickým strojkem, odličovací tamponky těmi látkovými. No a dámské hygienické potřeby může vyřešit například menstruační kalíšek, který vám vydrží několik let.
- Nedopalky od cigaret vyhazujte do odpadkových košů. Spousta jich končí zbytečně v řekách, mořích i oceánech.
- Jídlo a kávu s sebou si můžete brát do vlastních krabiček a vlastních znovupoužitelných kelímků.
- Omezte spotřebu masa – snažte se jíst také bezmasá jídla. Masový průmysl je zodpovědný za velkou část produkce skleníkových plynů.
- Dejte přednost lokálním výrobkům a produktům před těmi z dovozu.
- Před každým nákupem se zamyslete, zda danou věc opravdu potřebujete.
Naše tipy na to, jak můžete šetřit přírodu, znáte. Jaké jsou vaše tipy a rady?