Kdy jsou děti připravené na sportovní kroužky a volnočasové aktivity? Nezačínejte nikdy moc brzy!

Gynex

Reklama

Sportovní a volnočasové aktivity by měly být součástí života každého malého dítěte. Nejen, že jim to napomáhá v rozvoji v různých specifických i všeobecných ohledech, ale může dokonce dojít k zajímavým životním příležitostem. Pánové bohužel často v tomhle ohledu bývají až příliš ambiciózní, a proto je na nás ženách hlídat, kdy a jak děti mají s aktivitami začínat.

Nikdy se sportovními aktivitami nezačínejte moc brzy

Jednou z věcí, která se bohužel dnes a denně stává, je, že děti začínají s různými sportovními aktivitami až příliš brzo a mimo určité frustrace se jim mohou množit i nepříjemné stavy únavy. Proto je lepší počkat až na správný okamžik se začátkem sportovních aktivit. Děti by měly správně začínat okolo čtvrtého až pátého roku s prvními krůčky jakéhokoliv sportovního života.

Je víceméně jedno, zdali jde o kolektivní či individuální sporty a zdali jde o atletické či míčové hry. Důležité je, aby děti hned od začátku získávali nenásilnou a příjemnou cestou vztah k pohybu a sportovním aktivitám.

První krůčky a první roky tak nejsou v duchu sportovního tréninku, jak by leckdo očekával, ale jsou spíš orientovány na zlepšování pohybových schopností, prostorového vidění a rozvíjení různých dovedností jako je házení či chytání balonku.

Ne nadarmo se tomuto období říká „zlatý věk koordinace“ a děti se v něm nejlépe učí novým pohybům a získávají nejjednodušeji nové pohybové vjemy. To bychom jim my všichni dospělí mohli navždy závidět.

Pokud se pak zrovna váš prcek nenajde v daném sportu či aktivitě, tak jej u něj zbytečně nedržte. Nechte jej věnovat se jiným aktivitám a mnohdy se pak stane, že se děti sami a rádi vrátí k původní sportovní aktivitě, do které nebyly nuceny ze strany rodičů.

Umění, kreslení a společenské akce jsou pro malé děti výtečné!

Kroužky, které většinou najdeme v základních uměleckých školách, jsou něčím, co v žádném případě dětem nemohou uškodit. Je tedy pravda, že ne každé dítě se v těchto oblastech najde a bude je chtít dělat dobrovolně. Pak stejně jako u sportovních aktivit nemá žádný význam ho tlačit násilím. Naprostá většina malých dětí ale tyto skupinové aktivity jako je kreslení, hraní si s ostatními dětmi a zpívání má ráda. A to už jen z toho důvodu, že se s ní například ve školkách potkávají zcela běžně.

Mimo toho, že se dítě rozvíjí po všech ohledech od manuální zručnosti a šikovnosti musíme ocenit i ten snad největší přínos. A ten je hlavně sociální styk v kolektivu. Děti, které se mu cíleně vyhýbají nebo je dokonce rodiče nechtějí nechávat na kroužcích a předškolních aktivitách, nakonec mívají v pozdějších letech problémy s navazováním přátelství a dobrých vztahů.

Dá se tedy říci, že jakákoliv skupinová aktivita je pro malé děti úžasným přínosem a pokud máte šanci dítě pravidelně nechávat v širokém kolektivu, rozhodně se ji nevyhýbejte a už od útlého věku, kdy na vás není závislé, mu dejte prostor.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Tělové mléko Caralotion

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.