Pletení pomlázky a pečení beránka. Jaké další velikonoční tradice znáte?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Ačkoliv existuje spousta tradic a zvyků, které se v současnosti téměř nedodržují, právě ty velikonoční tradice se dodržují i nyní. Ačkoliv spousta z nich má zejména symbolický význam, většina vychází z kulturních a náboženských tradic. A které velikonoční tradice byste měli znát?

Pletení pomlázky

Pomlázka patří k největším symbolům Velikonoc vůbec. Ideální pomlázka by měla být ručně pletená z vrbových proutků a ozdobená stuhami – ty však na pomlázku přidávají až slečny, které jsou vyšlehané. Dle tradic žena, která je vyšlehaná, neuschne a bude celý následující rok krásná. Jde o zvyk známý několik staletí, jinde se ještě přidává polévání vodou. V současnosti si spousta mužů pomlázky kupuje, případně použijí vařečku se stuhou, to je však škoda.

Barvená vajíčka

Vajíčka muži a chlapci dostávají jako odměnu za vyšlehání – spolu se stuhou. Ženy mohou pro muže připravit malovaná či barvená vajíčka, dle fantazie je mohou klidně různě nazdobit. Vzhled a barvu vajíček často ovlivňují regionální a místní zvyklosti.

Koledování

Koledování patří ke stále oblíbeným tradicím o Velikonocích. Na koledu chodí pouze chlapci a muži – většinou se koleduje během pondělního dopoledne, kdy koledníci často dostanou i panáka nějakého alkoholu. Koledovat se chodí po rodině a známých. Odměnou jsou vajíčka a stužka.

Zdroj: Pixabay.com

Polévání vodou

Ačkoliv jde o zvyk, který se drží spíše na Slovensku a v Česku jen v některých krajích, je stále velmi oblíbený. Muži spolu s vyšleháním polévají ženy studenou vodou, otázkou zůstává, zda jim to ženy v úterý vrátí, nebo ne.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek je tradiční pečivo, bez kterého si spousta z nás Velikonoce neumí představit. Jeho symbolická hodnota je známá již z pohanských dob, svůj význam má však také u křesťanů a Židů. Beránek je členem Božího stáda, o které se stará pastýř, jímž je židovský Bůh. Ve starověku a středověku byl beran obřadním jídlem.

Mazanec a Jidáše

Mazanec se dělá z těsta na vánočku, ideálně na Bílou neděli. Symbolizuje slunce. Jidáše mají tvar válečku, který symbolizuje provaz, na kterém se Jidáš podle křesťanského výkladu oběsil.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Tělové mléko Caralotion

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.