Proč je spánek důležitý a neměli byste jej podceňovat?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Jsou vám nekonečně dlouhé usínání, převalování se v peřinách a brzké vstávání známé? V tom případě nám dáte za pravdu, že se jedná o spánkové problémy, které umí z dlouhodobého hlediska velmi potrápit. Bohužel – se spánkem má problémy stále více a více lidí. Pokud mezi ně patřit nechcete a rádi byste se v budoucnu vyhnuli zdravotním problémům způsobeným nekvalitním spánkem, čtěte. Poradíme vám, jak se prospat ke zdraví a jak na kvalitní spánek.

Pozor na kofein

Velká spousta z vás při únavě sahá automaticky po kávě či energetickém nápoji. Ty nás sice nabudí, bohužel nás také nepříjemně překvapí v podobě nekvalitního a narušeného spánku. Nezáleží na tom, zda si dáte jeden, dva nebo tři šálky kávy – pokud to uděláte během večera, je zle. Kofein totiž zvyšuje počet krátkých probuzení během noci. Vy si je sice nepamatujete, ale vaše tělo ano. Pak se ráno probouzíte unavení, snažíte se probudit šálkem kávy. No, není nutné dodávat, že se pak motáte v začarovaném kruhu.

Co kdybyste si stanovili limit množství kávy denně a přestali jste ji pít i po večerech? Jednu nebo dvě kávy si dejte ráno či během dopoledne, odpoledne přejděte na zdravější varianty. Pokud vám jde jen o chuť kávy, nikoliv o kofein, můžete se „ošidit“ variantou bez kofeinu.

Jaký smysl má odpolední „šlofík“?

Španělé jsou pověstní tím, že si po obědě dají svoji „dvacetiminutovku“. Na poledním spánku není nic špatného, osvěží vás a dodá vám další energii. I zde však platí – všeho s mírou. Ve chvíli, kdy budete spát déle než hodinu, vás může začít trápit problém s usínáním večer. I proto si vytvořte režim a snažte se jej dodržovat. Pokud si život bez odpoledního odpočinku představit neumíte, ani nemusíte. Vždy se ale snažte nespat déle než hodinu. Některým se více než spánek osvědčuje pobyt na čerstvém vzduchu.

Zdroj: Freepik.com

Sportem ke spánku?

Sportujete pravidelně? V tom případě je možné, že vám vaše fyzická aktivita bude pomáhat s usínáním. Ideální cvičení je v tomto případě v dopoledních či odpoledních hodinách. Pokud budete naopak cvičit až večer, dost možná se nabudíte natolik, že se vám bude usínat mnohem hůř. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že se spousta lidí těsně po tréninku nají. Což je správně, ale ne v případě, kdy cvičíte pozdě večer.

Pozor na těžkou večeři

Když už jsme téma jídla načali výše, je třeba zmínit, že byste měli jíst vyváženě v průběhu celého dne. Bohužel, velká spousta lidí během dne nejí, a když se pak snaží vše dohnat, dělají to večer – a většinou ve formě nezdravého jídla, které je těžké na žaludek. Zdravá večeře by měla obsahovat lehké bílkoviny, zeleninu. Před spaním si klidně můžete dát malou svačinku.

Větrání je důležité

Před spaním je dobré vyvětrat, a snížit tak teplotu v ložnici alespoň o dva stupně Celsia. Váš organismus se uklidní a zrelaxuje. Samozřejmě – pokud máte v ložnici zimu už tak, je jasné, že větrání bude rychlé a teplotu při něm snižovat nebudete. Do postele si lehejte s čistou myslí – uvolněte se koupelí, knihou či filmem.

Kvalitní matrace a postel by měly být samozřejmostí

Ačkoliv se na kvalitní posteli vyspíte mnohem lépe, tím hlavním, na co byste se měli zaměřit, je kvalitní matrace. Protože na podlaze s kvalitní matrací se vyspíte mnohem lépe než na posteli z masivu, kde budete mít deset let starou matraci.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama